Arkada Art - najwyższej jakości biżuteria srebrna z bursztynem, bursztynowa biżuteria, naturalny bałtycki bursztyn.
Bursztynowa Komnata
W 1701 król Prus Fryderyk I zamówił wykonanie bursztynowego wystroju wielkiego gabinetu pałacu w Poczdamie. Projekt przygotował architekt Andreas Schlüter, a prace rzemieślnicze wykonywali najlepsi mistrzowie z Niemiec, Szwecji, Danii, był również wśród nich Gdańszczanin Gottfried Turau.
Jedenaście lat póżniej gabinet o wymiarach 10,5x11,5m był gotowy.
Składała się z dwunastu płaszczyzn ściennych i dziesięciu fragmentów boazerii, które można było dowolnie zestawiać. Starannie dobrane i oszlifowane kawałki bursztynu tworzyły różnego rodzaju ornamenty, płaskorzeźby, herby, scenki rodzajowe, świeczniki, stanowiły fragmenty żyrandoli. W niektórych miejscach bursztyn umocowano na srebrnej folii w celu spotęgowania efektów świetlnych. Bursztynowy gabinet okrzyknięto ósmym cudem świata.
W 1716 roku car Piotr I w czasie wizyty w Prusach tak zachwycił się tym arcydziełem, że król Fryderyk Wielki postanowił podarować mu gabinet jako dowód przyjaźni i potwierdzenie zawartego sojuszu. W zamian król Prus otrzymał od cara oryginalny upominek - 55 specjalnie dobranych bardzo wysokich grenadierów.
Rozmontowany gabinet popłynął do Petersburga, gdzie nie rozpakowany leżał w skrzyniach , aż do śmierci cara. Dopiero na polecenie cesarzowej Elżbiety złożono go w jednej z sal Pałacu Zimowego. Wkrótce pod kierownictwem włoskiego architekta Bartolomeo Rastrelliego gabinet zaczęto zmieniać w Bursztynową Komnatę. Dodano m.in. kandelabry na 565 świec, 24 lustra, a także meble i wiele bursztynowych ozdób. Łącznie komnatę tworzyło ponad 6 ton bursztynu. W 1755 z rozkazu carycy Katarzyny II przeniesiono bursztynowa komnatę do Pałacu Jekatierinskiego w Carskim Siole.
W czasie II wojny światowej niemieckie wojska nacierające w kierunku Leningradu zajęły Carskie Sioło. W uszkodzonym przez bomby pałacu żołnierze niemieccy znaleźli Bursztynową Komnatę, której Rosjanie nie zdążyli ewakuować. Latem następnego roku w kilkudziesięciu skrzyniach została przewieziona do Królewca, gdzie w muzeum mieszczącym się w krzyżackim zamku, została zmontowana i uroczyście zaprezentowana. W sierpniu 1944 po zmasowanych alianckich nalotach na Królewiec komnata została ponownie rozebrana , spakowana do skrzyń i przeniesiona do zamkowych podziemi. W tym miejscu ślad po Bursztynowej Komnacie się urywa. Mimo zatrzymania kustosza królewieckiego muzeum Alfreda Rohde i gauleitera Prus Wschodnich Ericha Kocha nie udało się ustalić dalszych losów Komnaty.
Bursztynowej Komnaty szukało tysiące amatorów, urzędnicy ministerstw kultury Polski, Niemiec , ZSRR oraz służby specjalne. Liczba miejsc, w których szukano zaginionego skarbu przekroczyła już dawno setkę. Na liście potencjalnych miejsc ukrycia Bursztynowej Komnaty znalazły się: zamki oraz kopalnie Saksoni i Turyngii w Niemczech, Królewiec (Rosja) , Neringa (Litwa), a w Polsce : Słobity, Dzikowo, Lidzbark Warmiński, Giżycko, Spała, Srebrna Góra, Pasłęk, Bolków, Góry Sowie, Szklarska Poręba, a nawet na wrak niemieckiego statku "Wilhelm Gustloff", zatopionego na Bałtyku w styczniu 1945 roku.
Rekonstrukcja Bursztynowej Komnaty
Od roku 1979 trwały w Carskim Siole prace nad rekonstrukcją Bursztynowej Komnaty.
Artyści dysponowali 86 zdjęciami Komnaty (z lat 1859-1944), w tym jednym kolorowym z 1917 roku oraz licznymi szkicami i opisami. Prawdziwego tempa nabrały prace dopiero w roku 1999, gdy sponsorem dalszej rekonstrukcji została niemiecka firma Ruhrgas AG z Essen. Obecnie odrestaurowaną Bursztynową Komnatę można podziwiać w pałacu carycy Katarzyny II w Carskim Siole.
Arkada Art - najwyższej jakości biżuteria srebrna z bursztynem, bursztynowa biżuteria, naturalny bałtycki bursztyn. Gwarantujemy najwyższą jakość naszych wyrobów, oryginalne wzornictwo, terminowość dostaw. Naszą ofertę stanowi : nowoczesna biżuteria srebrna z bursztynem, tradycyjna biżuteria serbrna z bursztynem, biżuteria bursztynowa oraz biżuteria srebrna.
|