Arkada Art - najwyższej jakości biżuteria srebrna z bursztynem, bursztynowa biżuteria, naturalny bałtycki bursztyn.
Bałtycki bursztyn
Bursztyn - żywica kopalna pochodząca z drzew iglastych. Gdy się go zapali,lub nawet tylko ogrzeje ręką, wydziela on charakterystyczny, żywiczy zapach. Bursztyn często zawiera zatopione kawałki drewna, ściółki leśnej, a także owady. Bursztyn bałtycki z jego licznymi odmianami charakteryzuje się wielką różnorodnością barw : od jasnożółtej, żółtej aż do białej, zielonej, niebieskawej, beżowej i brązowej.
Przed milionami lat tereny dzisiejszej Europy północnej i środkowej porastały gęste lasy bursztynowe. Żywice z drzew skapywały w silnie przesiąknięte wodą podłoże lasu, a następnie z prądem strumieni i rzek płynęły do głównych ujść rzek, gdzie się osadzały. Wiele takich ujść znajdowało się na terenach dzisiejszej Polski północnej.
Przez dziesiątki milionów lat żywica uwięziona w ziemi i wodzie podlegała licznym przemianom fizycznym i chemicznym, żeby stać się w końcu bursztynem.
Bursztyn bałtycki pochodzi ze złóż trzeciorzędowych znajdujących się w Rosji na Półwyspie Sambijskim oraz ze złóż nagromadzonych w osadach czwartorzędowych występujących na terenach Polski. We wszystkich złożach bursztyn występuje w formach soplopodobnych, przyjmuje kształt kropli lub nacieków wypełniających szczeliny dawnych drzew.
Największą bursztynową bryłę powstała z nagromadzenia żywicy w szczelinach można zobaczyć w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu im. Humboldta w Berlinie. Bursztyn ten waży ona 9,75 kg.
Życie zamknięte w bursztynie
Bursztyn bałtycki jest bogatym źródłem informacji o florze i faunie sprzed dziesiątków milionów lat. Znajdowano w nim liczne szczątki roślinne i zwierzęce. Dzięki takim częściom roślin, jak nasiona, igły, liście, gałązki, kwiaty czy owoce, można oznaczyć rodzaj lub gatunek rośliny. Do tej pory udało się określić 216 gatunków roślin lasu bursztynodajnego.
Wśród inkluzji zwierzęcych 93% to owady, głównie muchówki. Pozostałe to wije i pajęczaki.
Olbrzymia zaleta tych inkluzji, jest ich trójwymiarowość, nie uległy one spłaszczeniu tak jak organizmy zachowane w formie skamieniałości. Dzięki zastosowaniu w badaniach metody genetyki molekularnej udało się z komórek zwierząt zatopionych w bursztynie libańskim i dominikańskim wyizolować fragmenty łańcucha DNA.
Bursztyn w dziejach ludzkości
"Bo naszyjnik wziął z sobą złoty, bursztynowy.
Zbiegły się wraz z mą matką, wszystkie białogłowy
Oglądać, obmacywać misterne noszenie,"
Homer, Odyseja
(pieśń XV, wiersz 465-467)
Od tysięcy lat bursztyn był znany w wielu zakątkach świata.
Najstarszy bursztynowy amulet pochodzi sprzed 30 000 lat. Pojawienie się bursztynu w starożytnej Grecji nastąpiło już 1800 lat p.n.e. W tym okresie bursztyn bałtycki był również używany w Egipcie ( znaleziono go nawet w grobie Tutanchamona).
Szlakiem Bursztynowym docierał ten surowiec z Polski do Rzymu, gdzie za czasów panowania Nerona bursztyn i biżuteria bursztynowa były niezwykle popularne. W poemacie cesarza dedykowanym jego drugiej żonie, Poppei, kolor jej włosów określany jest jako succina - bursztynowy. Nie potrzeba było niczego więcej, aby wylansować modę : biżuteria, artykuły luksusowe, dekoracyjne, amulety, kości do gry wyrabiano z bursztynu. Przypisywano im liczne właściwości magiczne. Noszono bursztynowe amulety dla zapewnienia płodności, a gladiatorzy wszywali je w swe ubrania, aby dały im szczęście w walce.
Przez następne stulecia, aż do naszych czasów, bursztyn cieszy się dużym powodzeniem, a biżuteria bursztynowa wciąż zadziwia swoją oryginalnością i różnorodnością.
O handlu bursztynem i miejscach jego występowania w starożytności znajdujemy informacje w dziełach : Pliniusza Starszego "Naturalis Historia", Tacyta "Germania", Jordanesa "Getica" oraz w edykcie Dioklecjana z 301 r. czy liście króla Teodoryka do Hestiów.
Bursztyn jako surowiec do produkcji ozdób i biżuterii pełnił w dziejach ludzkości ogromną rolę. Wyroby z bursztynu i biżuteria bursztynowa były ozdobą skarbców wielu dawnych władców. Niestety ze względu na stosunkowo niską odporność bursztynu na procesy wietrzenia czy ogień niewiele przedmiotów z bursztynu zachowało się do dzisiejszych czasów.
Bursztyn w wierzeniach i medycynie ludowej
W starożytnej Grecji i Rzymie wierzono w magiczną siłę bursztynu. Szczególne znaczenie przywiązywano do jego elektrostatycznych właściwości, bursztyn miał dzięki temu mieć moc ściągania z człowieka wszelkich nieszczęść.
Kawałki bursztynu znajdowano pod skórą rąk egipskich mumii. Egipcjanie uważali , że bursztyn zabezpiecza mumie przed zniszczeniem i rozkładem.
Bursztynowe amulety i biżuteria są ciągle znajdowane przez archeologów w różnych starych mogiłach. Miały one strzec zmarłego w jego życiu pozagrobowym.
W Polsce bursztyn pełnił również bardzo dużą rolę, zwłaszcza na Kurpiach i Kaszubach, gdzie bursztynowe naszyjniki są przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Bardzo wcześnie odkryto właściwości lecznicze bursztynu. Informacje o zaletach bursztynu w leczeniu różnych chorób możemy znaleźć w dziełach Pliniusza Starszego i Hipokratesa (żyjącego w latach 460-377 r. p.n.e.) uznawanego powszechnie za ojca medycyny. Kallistratos pisze, że noszenie na szyi krótkich naszyjników z bursztynu przynosi ulgę w przypadku bólu gardła, głowy szyi, bursztynowe bransolety natomiast pomagają łagodzić objawy choroby reumatycznej oraz zmniejszają uczucie zmęczenia i ogólnego osłabienia organizmu.
Bursztyn wykorzystywano do przygotowywania maści, balsamów i nalewek spirytusowych zewnętrznego użytku. Mikstury, których głównym składnikiem był bursztyn stosowano w leczeniu astmy, bronchitu, zaburzeniach jelitowych i układu moczowego , jak również w niewydolności serca i układu krążenia.
XIX- wieczna literatura podaje zastosowanie bursztynu niemal na wszystkie schorzenia.
Dzisiaj bursztyn stanowi główny składnik niektórych leków homeopatycznych, a w przemyśle kosmetycznym znalazł zastosowanie do produkcji kremów, toników czy maseczek łatwo wnikających w głębsze warstwy skóry.
Bursztynowa Komnata
Składała się z dwunastu płaszczyzn ściennych i dziesięciu fragmentów boazerii, które można było dowolnie zestawiać. Starannie dobrane i oszlifowane kawałki bursztynu tworzyły różnego rodzaju ornamenty, płaskorzeźby, herby, scenki rodzajowe, świeczniki, stanowiły fragmenty żyrandoli. W niektórych miejscach bursztyn umocowano na srebrnej folii w celu spotęgowania efektów świetlnych. Bursztynowy gabinet okrzyknięto ósmym cudem świata.
więcej
Arkada Art - najwyższej jakości biżuteria srebrna z bursztynem, bursztynowa biżuteria, naturalny bałtycki bursztyn. Gwarantujemy najwyższą jakość naszych wyrobów, oryginalne wzornictwo, terminowość dostaw. Naszą ofertę stanowi : nowoczesna biżuteria srebrna z bursztynem, tradycyjna biżuteria serbrna z bursztynem, biżuteria bursztynowa oraz biżuteria srebrna.
|